ייעוץ וייצוג בענייני אתיקה מקצועית ושכר טרחת עורכי דין

משרדנו נותן ייעוץ שוטף הן לעורכי דין והן ללקוחות בסוגיות הנוגעות בתחום של יחסי עו”ד – לקוח, ולכללי האתיקה של עורכי הדין, ובכללן – חיסיון מקצועי, שימוש בזכות העיכבון  (של תיקים או כספים) ע”י עו”ד, הפרת חובת סודיות ועוד.

הניסיון הרב שצבר עו”ד יאיר בן-דוד בשנות עבודתו הרבות בלשכת עורכי הדין, בין כשותף לדיוני ועדות הלשכה בתחום האתיקה ושכר טירחה, בין כמייסד ועורך כתב העת “עט ואתיקה” ובין כמנכ”ל הלשכה – עומד לרשות קהל עורכי הדין  והציבור בכל הקשור במתן ייעוץ והכוונה בעניינים אלה. עו”ד יאיר בן-דוד משמש גם עד מומחה בנושא שכר-טרחה ראוי בפני בתי משפט והליכי בוררות, ונותן חוות דעת  בסוגיה זו.

אין זה סוד, כי תשלום שכר טירחה הוא אחד הנושאים הרגישים, ולעתים גם הבעייתיים במערכת היחסים שבין עורכי הדין ללקוחותיהם. במקצוע עריכת הדין, כמו במקצועות חופשיים רבים, לא קיים תעריף אחיד ומחייב של שכר טירחה. טווח המחירים בגין רוב סוגי השירותים המשפטיים הוא רחב למדי.

השאלה, כמה עולה ייצוג או טיפול משפטי בעניין פלוני, כמוה לעתים כשאלה, כמה עולה מכונית משומשת? התשובה הרי תלויה ביצרן, בדגם, בשנתון ועוד, וכשמדובר בשירות משפטי – במהות העניין ומורכבותו, במוניטין המקצועי ובוותק של עורך הדין ובגורמים נוספים.

כאשר מתעוררת מחלוקת בין עו”ד ללקוח בעניין שכר טרחה – בין אם משום העדר הסכם ברור בכתב, ובין אם קיים הסכם, אך עוה”ד פוטר/התפטר בטרם הושלם הייצוג – והצדדים פונים לבית משפט או לבוררות – ייקבע השכר המגיע על דרך של דהיינו: כמה מקובל לשלם בגין אותו שירות ובאותו תחום משפטי שבו הוא ניתן “שכר טרחה ראוי“. לצורך כך נהוג להסתייע ב”עד מומחה” בעל היכרות וניסיון עם המקובל באותו תחום משפטי.

עו”ד יאיר בן-דוד משמש זה שנים רבות עד-מומחה בנושא שכר-טרחה ראוי בפני בתי משפט והליכי בוררות, ונותן חוות דעת בסוגיה זו הן עבור לקוחות והן עבור עורכי דין.